Ałbena Grabowska ma na swoim koncie jedną z najbardziej rozpoznawanych polskich serii, jeżeli książek. Ta autorka z bułgarskimi korzeniami napisała sagę, trylogię odnoszącą się do rodziny Winnych. Skąd pomysł na napisanie takiej książki? Nie wiadomo. Wszyscy za to wiedzą, że są to trzy doskonale napisane książki, przy których nie sposób się nudzić. Autorka opowiada niezwykłą historię. Co prawda fikcyjną, ale doskonale obrazującą to, co działo się z wieloma Polakami podczas jednej i drugiej wojny światowej, a także w czasach późniejszych. Całą serię zaczyna książka pt. Ci, którzy przeżyli. Stulecie Winnych. Tom 1. Okładka serialowa ze strony www.taniaksiazka.pl.

Maria i Anna

Ci, którzy przeżyli. Stulecie Winnych. Tom 1. Okładka serialowa” zaczyna się w czerwcu 1914 roku. Wszystkie znaki na niebie i ziemi dowodzą tego, że już za chwilę rozpocznie się wielka wojna. W tym czasie, w podwarszawskim Brwinowie, rodzą się bliźniaczki Anna i Maria. Jednocześnie dochodzi do wielkiej tragedii – mama dziewczynek umiera na skutek zbyt wielkiej utraty krwi. Stanisław, który właśnie po raz kolejny został ojcem, z miejsca staje się również wdowcem. Wielka tragedia, która bardzo mocno go przybija. Na szczęście mężczyzna może liczyć na swoją rodzinę w tak strasznym dla niego momencie. W lipcu dochodzi do wybuchu I wojny światowej, która ma również wpływ na całą rodzinę Winnych. Nie jest im łatwo, ale nie chcą się oni poddawać. Wierzą, że tylko dzięki temu, iż trzymają się razem są w stanie przetrwać ten niełatwy dla nikogo czas. Czy rodzina Winnych wyjdzie cało z toczących się wszędzie walk?

Kasia i Basia

Zaraz po tomie pierwszym można przejść do czytania “Ci, którzy walczyli. Stulecie Winnych. Tom 2”. Po tym jak rodzina Winnych wyszła z okresu dwudziestolecia międzywojennego mocno osłabiona, znowu dochodzi do wybuchu wojny światowej. To, co wydarzyło się we wrześniu 1939 roku po raz kolejny odcisnęło mocno swoje piętno na całej rodzinie. Maria, która teraz ma własną rodzinę, właśnie jest w ciąży. Książka rozpoczyna się od momentu, kiedy rodzi ona Kasię i Basię – bliźniaczki, będące kolejnym pokoleniem. Czy Maria razem ze swoją rodziną, świeżo narodzonymi córeczkami będzie w stanie zmierzyć się z II wojną światową? Czy zakończenie II wojny będzie oznaczało dla całej rodziny spokój, którego tak wszyscy oczekują? Wcale tak nie będzie. Sowieci nie pozwolą tak szybko o sobie zakończyć, a wielu Polaków będzie musiało walczyć z represjami wojennymi i nie tylko. Rodzina Winnych znowu będzie musiała mierzyć się z nowymi wyzwaniami.